Tworzymy przestrzenie trójwymiarowe, zbudowane w programie do grafiki 3D. Mogą one symulować prawdziwe otoczenie, otoczenie wymyślone lub abstrakcyjne. Można symulować zjawiska atmosferyczne (wiatr, opady, mgły itp). VR daje możliwość interakcji z elementami sceny zaprogramowanymi w tym celu (obiekty, przyciski itp.). Możemy podnosić przedmioty, symulować fizykę — np. grawitacja, wyzwalać zależności (np. ruszenie klamką pozwala otworzyć drzwi), dodawać do nich dodatkowe informacje, np. dotknięcie elementu pokazuje opis tego elementu lub lektora, zmianę wyglądu, itp. Rozpiętość artystyczna jest w zasadzie nieskończona, od hiperrealizmu, przez realizm przez kreację artystyczną (np. scena czarno-biała, symulującą zrobioną farbami olejnymi, akwarelami, plasteliną lub w kamieniu itd. aż do abstrakcji (wizualizacji nieprzedstawiających nic znanego) i surrealizmu (łączącego wszystko w jedną całość). W VR scena zawsze jest trójwymiarowa choćby ze względu na to, że możemy oglądać scenę w każdym możliwym kierunku, czasem także przemieszczać się.  Jednak nie musi być wymodelowana w trójwymiarze, może być poukładana w trójwymiarowej scenie (np. tzw. 2,5D). Efekty oraz interakcja mogą być podobne do sceny trójwymiarowej, jednak scena taka nie wymaga modelowania trójwymiarowego tylko korzysta z elementów dwuwymiarowych ustawionych na trójwymiarowej scenie. Efekty specjalne mogą być podobne. VR może być także „dwuwymiarowy” ze względu na technikę wykonania — dwuwymiarowa, płaska grafika / ilustracja / animacja którą można oglądać w dowolnym kierunku (sferyczne zdjęcie / grafika / animacja / film). Oczywiście, możliwa jest hybryda wszystkich powyższych technik.

Co oferujemy?

— Kompleksową pomoc w tworzeniu aplikacji VR — Nasze kontakty z muzealnikami, historykami, artystami i specjalistami z różnych dziedzin pozwalają nam zająć się profesjonalnie niemal każdym tematem. Jesteśmy w stanie pomóc w koncepcji, czy doradzić w wyborze sprzętu. — tworzenie aplikacji VR od A do Z — wdrożenie projektu
Continue Reading

VR / Virtual reality / wirtualna rzeczywistość. 

VR pozwala użytkownikowi przenieść się do trójwymiarowej sceny z możliwością interakcji z obiektami oraz innymi użytkownikami.  VR nie musi być grą (w większości wypadków nią nie jest), w naszym mniemaniu może być przede wszystkim aplikacją edukacyjną lub tzw. doświadczeniem (obrazującą ciekawe zjawiska, dziwne sytuacje w których znajduje się użytkownik).

Co jest potrzebne do wirtualnej rzeczywistości?

Najbardziej zaawansowane urządzenia to gogle podłączane do komputera (np. HTC Vive, Oculus Rift, Pimax). Oferują możliwie dobrą wydajność dzięki mocy obliczeniowej przede wszystkim karty graficznej. Od niedawna dostępne są autonomiczne gogle Oculus (Go oraz Quest) nie wymagające żadnego podłączenia. Oferują mniejsze możliwości (jednak całkiem niezłe) i są w pełni mobilne. Ostatnia możliwością są nowoczesne smartfony, które można zamknąć w obudowie typu Cardboard by móc oddać się wirtualnej przygodzie.

Jak wykorzystać wirtualną rzeczywistość?

Edukacja / Informacja. To nasza ulubiona dziedzina VR. W większości użytkowanie komputera, smartfona, VR-u i w ogóle cyfrowych urządzeń to zabawa, rozrywka i gry.  VR edukacyjny może być po części grą, rozrywką i może być zwiedzaniem podobnym do tego w prawdziwym muzeum. Z tą różnicą, iż nie zawsze możemy dotknąć maszynę lub zobaczyć jej działanie. Naturalnie, w VR-ze też nie dotkniemy maszyny, ale za to możemy zaobserwować krok po kroku jej działanie. Możemy poczuć namiastkę procesu, przykładowo dotykając kontrolerem wyzwalania / startu, szybkości przesuwu itd.  VR to nie tylko zabawa lub „coś” dla dzieci. Dzięki VR możemy odbyć wirtualny spacer, pokazać konkretne problemy techniczne urządzeń, przedstawić działanie mechanikom, inżynierom i projektantom.

Co pokazywać w wirtualnej rzeczywistości?

Dzięki tej technologii możemy cofnąć się w czasie i pokazywać wydarzenia z minionych epok, odwzorowywać dawne miejsca, fabryki z ich procesem produkcji, czy nawet zilustrować dawne zwyczaje. Poprzez VR można reklamować / pozycjonować w ciekawy i nienachalny sposób produkt, markę, wydarzenia, miasta, czy nawet państwa. Pokazać potencjalnym nabywcom inwestycje, mieszkania, nim one zostaną jeszcze wybudowane. W VR-ze można w bardzo dosadny i obrazowy sposób pokazać procesy, zagadnienia oraz problemy np. planetarne — zagęszczenie nieczystości, plastiku itp. wpływu ich na nasze życie. Możemy spróbować pokazać podwodny świat, z dalekich głębin lub niesamowite przestworza gdzie nie ma dostępu żadne ludzkie urządzenie. Oczywiście, możemy także budować nieistniejące światy… jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia lub cel. Według nas w VR-ze warto pokazywać albo rzeczy trudno dostępne, skomplikowane, albo abstrakcyjne, takie które niosą ze sobą jakieś wartości i będą użyteczne dla oglądającego.
Continue Reading

Jakiś czas temu zainteresowaliśmy się technologią i możliwościami VR (Virtual reality, wirtualna rzeczywistość). Badamy temat, szukamy informacji, poznajemy i odkrywamy.
Postanowiliśmy to potraktować jako pretekst i ruszamy z blogiem, gdzie będziemy przede wszystkim (choć nie tylko) dzielić się naszymi przemyśleniami nt. VR-u.

Continue Reading